Scenariusz zawiera kilka ćwiczeń, dzięki którym uczeń moze utrwalić wiadomości a przede wszystkim doskonalić pracę zz mapą
KONSPEKT LEKCJI HISTORII W KLASIE I GIMNAZJUM
Temat: Polska pierwszych Piastów – praca z mapą.
Cele zajęćUczeń:
- doskonali umiejętności pracy z mapą historyczną
- doskonali odczytywania legendy mapy
- orientuje się w przestrzeni historycznej
- umieszcza fakty w przestrzeni historycznej
- wykorzystuje wcześniej poznane wiadomości do pracy z mapą
Metody i formy pracy: praca w grupach
Środki dydaktyczne: mapa ścienna „Polska za pierwszych Piastów – X - XIII wiek”, atlasy historyczne, mapki w podręczniku- L. Trzcionkowski, L. Wojciechowski, Historia starożytność i średniowiecze. Podręcznik dla klasy II gimnazjum,
Czas: 45 minut
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji
2. Nauczyciel dokonuje podziału klasy na 3 sześcioosobowe
grupy.
3. Grupa wybiera swojego lidera.
4. Wyjaśnienie zasad pracy w grupach i punktacji zadań( 2 punkty za poprawną odpowiedź, 1 punkt, jeśli grupa nie udzieli odpowiedzi i pytanie przejmuje druga grupa)
5. Przedstawiciele grup wybierają zestaw, na którym znajdują się nazwy miejscowości. Zadanie polega na odnalezieniu miejsca na mapie ściennej oraz skojarzeniu
miejsca z wydarzeniem historycznym.
Zestaw I – Łęczyca, Sandomierz
Zestaw II – Kołobrzeg, Wrocław, Kraków
Zestaw III – Budziszyn, Milsko, Łużyce
Zestaw IV- Gniezno, Kraków
(zestawów może być więcej lub tylko tyle ile jest grup)
6. Na mapie konturowej „Polska za Bolesława Chrobrego” uczniowie wykonują następujące polecenia:
a) zaznacz literą A nazwę miejscowości, w której utworzono pierwsze na ziemiach polskich arcybiskupstwo
b) podkreśl nazwy miejscowości, w których po zjeździe gnieźnieńskim utworzono biskupstwa
c) zaznacz kolorem czerwonym tereny, które do państwa polskiego włączył Bolesław Chrobry
d) zaznacz kolorem żółtym tereny, które miał schrystianizować biskup Wojciech ( za to zadanie uczniowie mogą zdobyć 4 punkty – za
każde polecenie dobrze wykonane 1 punkt)
7. Jedna osoba z grupy wybiera karteczkę z nazwą miejscowości. Jej zadaniem jest, nie podając tej nazwy, naprowadzić grupę na tą nazwę podając wydarzenia historyczne z nią związane i położenie geograficzne
- Polanie
- Ślężanie
- Grody Czerwieńskie
- Prusy
8. Na mapie konturowej „ Podział Polski na dzielnice” uczniowie powinni przyporządkować litery oznaczające poszczególne dzielnice władcą, którzy sprawowali w nich władzę dziedziczną np. Mieszko Stary – G (ponieważ G Oznaczona jest Wielkopolska)
9. Uczniowie losują karteczki(o dowolnym kształcie), naktórych wypisane są daty historyczne( 966, 972, 997, 1000,1025, 1109, 1180). Ich zadaniem jest skojarzenie daty zwydarzeniem historycznym(miejscem) i przypięciekarteczki w odpowiednim miejscu na mapie ściennej.
10. Podsumowanie lekcji
Uczniowie siadają w kręgu. Wykorzystując wiadomości o pierwszych Piastach poznane wcześniej, a utrwalone na lekcji układają opowiadanie o Piastach. Pierwsza osoba rozpoczyna opowieść, druga powtarza słowa pierwszej i dokłada następne, trzecia powtarza słowa pierwszej, drugiej i dokłada swoje itd., Jeżeli klasa liczy około 20 osób wypowiedzi uczniów nie mogą być zbyt długie. Nauczyciel czuwa nad całością, pomaga w razie potrzeby.
11. Ocena
Oceny bardzo dobre otrzymują uczniowie grupy, która zdobyła najwięcej punktów.
Emilia Stacherska